Dulag


Pamiętamy o bohaterach

Od września tego roku realizowaliśmy mini projekt: „Obóz przejściowy w Pruszkowie- Dulag 121 epilogiem Powstania Warszawskiego”. W ramach jego nauczyciele historii przeprowadzili lekcje z uwzględnieniem historii pomordowanych więźniów Dulagu 121 i Powstania Warszawskiego 1944 roku. W holu głównym oraz w pracowni historycznej można było obejrzeć gazetki informacyjne dotyczące powyższej tematyki.

26 października 41 uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami historii uczestniczyło w spotkaniu z Panem Zbigniewem Zielińskim, jednym z najmłodszych żołnierzy AK. Spotkanie odbyło się w Starostwie Powiatowym, a organizatorem było Pruszkowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe, kierowane przez Panią Irenę Horban. Było to spotkanie z „żywą historią”, ponieważ Pan Zieliński opowiadał o własnych przeżyciach i o swoich młodych kolegach z AK. Wspomnienia dostarczyły wielu wzruszeń starszemu pokoleniu i naszej młodzieży.

27 października klasy 2c i 2f wraz z wychowawcami wzięły udział w uroczystości zapalenia zniczy na cmentarzu żołnierzy  Powstania Warszawskiego i ofiar obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie.

 

[K.J, A.W]