Laboratorium Juniora


Eksperymenty z suchym lodem.

W ostatnim tygodniu przed feriami uczniowie klasy Ic i Id mieli okazję poznać właściwości suchego lodu, który jest dwutlenkiem węgla w stanie stałym (jego temperatura to – 78,5 stopnia Celsjusza), a pole jego zastosowań jest bardzo szerokie. W tym dniu spotkaliśmy się z Panią Kasią z Laboratorium Juniora, która na wstępie opowiedział nam o suchym lodzie. Po części wstępnej nastąpiła zasadnicza część doświadczeń. Aby przebiegły one w bezpieczny dla dzieci sposób przeprowadzono z nimi wcześniej pogadankę na ten temat.

 

Pierwszym ciekawym doświadczeniem było doświadczenie z balonem. Pani Kasia włożyła parę kostek do pustego balona, którego zawiązała i zadała nam pytanie „co się stanie?”. – udzieliliśmy kilku odpowiedzi i mieliśmy możliwość zobaczenia czy balon się powiększy, tak jak byśmy go nadmuchiwali. Uczestniczyliśmy też w zrobieniu „ kuli bańkowej” – do wysokiego naczynia została wlana woda, płyn do baniek, wsypany suchy lód . Na efekt nie trzeba było długo czekać – piana pojawiła się w pojemniku jak w prawdziwym wulkanie. Dowiedzieliśmy się  także „ co się dzieje suchym lodem”, gdy położymy go na metal. Okazało się, że suchy lód leżący na metalowej łyżce zaczyna wibrować i wydawać dzięki.

 

Na koniec naszego spotkania mieliśmy okazję zanurkować w dymie, który rozchodził się po naszej sali. Wspaniale się bawiliśmy. Dziękujemy serdecznie naszym rodzicom za zorganizowanie tak wspaniałych pokazów.

 

[P.L.K.Ś]